Blog

26 شهریور, 1398

معرفی سرداب رستم آباد خنک ترین چشمه آب در ایران

سردترین چشمه آب ایران

در استان چهارمحال و بختیاری تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های طبیعی که یک استان برای توسعه گرشگری نیاز دارد، وجود دارد. این استان دارای آثار تاریخی و مناظر طبیعی از جمله چشمه‌های فراوان، جنگل‌های وسیع و دل‌انگیز بلوط، رودخانه‌های فراوان، تالاب‌های زیبا و به‌طور کلی طبیعتی بکر و رویایی است. همین زیبایی‌ها است که استان را در ردیف چشم‌نوازترین مکان‌ها با مناظر طبیعی زیبا قرار داده است. در استان چهارمحال بختیاری در فصل بهار، هر گوشه و کنار منطقه چشمه‌های فراوانی از دل زمین می‌جوشد. در این استان حدود ۹۰۰ چشمه دایمی وجود دارد. مهم‌ترین چشمه‌های استان، چشمه کوهرنگ، چشمه برم در لردگان، چشمه دیمه در چلگرد، پیرغار در نزدیکی فارسان ، چشمه سیاسرد و در نهایت چشمه سرداب رستم‌آباد در شهرستان اردل هستند.

چشمه سرداب رستم‌آباد

چشمه سرداب در روستای رستم‌آباد شهرستان اردل سردترین و پرآب‌ترین چشمه است

چشمه سرداب رستم‌آباد یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های رشته‌کوه زاگرس در استان چهارمحال و بختیاری است که هر ساله گردشگران بسیاری را جذب خود می‌کند، سرد بودن آب این چشمه در تمام فصول سال ویژگی اصلی این چشمه است. نام سردآب از همین خاصیت آن نشات گرفته است. این گردشگاه زیبا به واسطه بارش‌های برف و باران دارای ذخایر ارزشمند آب و برف در زیر زمین و در ارتفاعات است. ارتفاعات استان چهارمحال و بختیاری با وسعت کوچک خود آب دو رودخانه بزرگ کشور یعنی زاینده‌رود و کارون را فراهم می‌کند. چشمه سرداب با دبی بیش از ۱۰۰۰ لیتر در ثانیه در ۱۰۰ کیلومتری مرکز استان در روستای رستم‌آباد قرار گرفته است. چشمه سرداب رستم‌آباد در شهرستان اردل، با برودت دماي بسيار بسيار سرد، به‌عنوان سردترين چشمه جاری ايران شناخته شده است. آب چشمه در پی آب شدن برفی که در طول زمستان‌ جمع شده، تامین می‌شود و همین امر سبب سرد شدن آب چشمه شده است. خاصیت سرد بودن آب در تمام طول فصل‌های سال ثابت است.

چشمه سرداب از جاذبه‌های پرطرفدار روستای رستم‌آباد است. برای رسیدن به سرداب رستم‌آباد اگر از شهرکرد به سمت اردل حرکت کنید، بعد از ۷۰ کیلومتر به سه راهی اردل-کاج می‌رسید. مسیر مستقیم به سمت کاج را انتخاب کنید. بعد از عبور از کاج و طی مسافت ۷ کیلومتری به رستم‌آباد می‌رسید. شما باید ۳ کیلومتر دیگر طی کنید و از روی پل رستم‌آباد عبور کنید. اصلاح این ۳ کیلومتر راه پر سنگلاخ، به‌طور قطع نقش مؤثری در جذب گردشگر به منطقه خواهد داشت. گردشگران پس از ورود به شهرستان اردل و عبور از روستای رستم‌آباد و رودخانه کارون، جاده خاکی را از ميان باغات انبوه به سمت اين تفرجگاه پر نام و نشان وصف‌ناپذير در پيش می‌گيرند. اگرچه مسير ۲ کيلومتری اين چشمه و نيز جاده دسترسی به باغات و مزارع پرورش ماهی روستای رستم‌آباد (به‌عنوان يک پتانسيل اقتصادی منطقه) به لحاظ وجود دست‌اندازها و گرد و خاک آن آزاردهنده است، اما با عبور از اين مسير بر فرار تپه‌ای، چشم‌انداز بديع چشمه سرداب و پوشش سبز دره پايين دست اين چشمه با داشتن درختان انبوه و سر به فلک کشيده برای هر مسافر تازه واردی خيره‌کننده است. سرداب رستم‌آباد در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

وجود چشمه سرداب در روستا سبب شده است که شغل اهالی به پرورش ماهی، دامداری و کشاورزی که با استفاده از آب چشمه بوده است، اختصاص یابد. ماهی قزل‌آلای تولیدی این منطقه یکی از باکیفیت‌ترین ماهی‌های قزل‌آلا در کشور است که قیمت فروش آن بالاتر از ماهی‌های قزل‌آلای تولیدی دیگر کشورها است. بسیاری از مسافران با خرید ماهی زنده قزل‌آلا در منطقه، لذت خوردن ماهی لذیذی را در کنار چشمه تجربه می‌کنند. در پایین دست این چشمه نیز رودخانه بهشت‌آباد که یکی از سرشاخه‌های کارون است، جاری شده که می‌توان در کنار آن به ورزش مفرح ماهی‌گیری با قلاب سرگرم شد. چشمه سرداب همچنین سبب به وجود آمدن باغات ميوه فراوان و مناظر مصفا شده و طراوت خاصی به منطقه داده است. از ديگر جذابيت‌های اين مکان بايد از کوه‌های اطراف، استخرهای شيلات، باغ‌های زيبا و معدنی بودن آب، نام برد.

معرفی سرداب رستم آباد خنک ترین چشمه آب در ایران
معرفی سرداب رستم آباد خنک ترین چشمه آب در ایران

آب چشمه سرداب به بستری برای فعالیت‌های کشاورزی و اقتصادی مردم منطقه تبدیل شده و از طرفی یکی از منابع تغذیه آب رودخانه کارون نیز است. یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های تامین آب آشامیدنی شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری برای شهر اردل و روستاهای این شهرستان هم‌اکنون روی این چشمه در حال اجرا است. هنگام عبور از دالان سبز پایین دست سرچشمه سراب، جایی وجود دارد که بوی پونه و عطر سایر گیاهان طبیعی پیچیده است. این مکان که معمولا محل استراحت گردشگران محسوب می‌شود از زیباترین بخش های گردشگاه است. در گوشه سمت راست دالان سبز مسیر رودخانه، صدای جاری شدن چشمه ‌سار‌های بدیع از دل کوه، موسیقی بسیار گوش‌نوازی است که گویی سرود شادمانی در پیش پای گردشگران سر می‌دهد و چشم از وجود این همه زیبایی، حیرت‌زده می‌شود

در سرچشمه سرداب، جوشش چشمه‌های آب به گونه‌ای است که گویی برف جاری شده است و سفیدی و زلال آب در دل یک تپه مملوه از سنگ‌ریزه، روی صخره، زیبایی آن را به اوج می‌رساند. برخی جاها آب آنقدر شفاف است که سنگ‌های  پوشیده از جلبک را می‌توان به چشم دید.. نسیم خنک آب، آسمان آبی و تکه‌های ابر سفید و گویی همه چیز محو تماشای این چشم‌انداز بدیع طبیعی است. بالادست چشمه چند اصله درخت بزرگ زبان گنجشک با قدمت زیاد و شاخسار پرپشت بر زیبایی طبیعی این مکان افزوده است. رسیدن به سایه‌سار این درختان زیبا و نظاره چشمه و آبشار عرضه شده بر طبیعت پایین دست این سیاحتگاه، رقابتی برای گردشگران در این مکان است. فضای متنوع مسیر رودخانه و دالان سبز، درختان انبوه و طبیعت چشم‌نواز مجاور آن برفراز سرچشمه، منظره خیره‌کننده‌ای است که باید آن را از نزدیک دید.

 چشمه سرداب امکانات رفاهی کمی برای تفریح و سرگرمی دارد. این منطقه که حالت بکر و طبیعی خود را حفظ کرده است، نیاز به رسیدگی بیشتر و ایجاد زیرساخت های مناسب جهت شکل دادن یک فضای گردشگرپسند دارد. در حالی که گردشگاه چشمه سرداب گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند، در کنار چشمه جایی برای نشستن گردشگران ساخته نشده است. این در حالی است که تعداد مسافران در روزهای پایانی هفته به اوج خود می‌رسد. اگر به شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری رفتید و اهل طبیعت‌گردی بودید، حتما سری به این منطقه بکر طبیعی بزنید و از تجربه‌ای رویایی از بودن در طبیعت برخوردار شوید.

اخبار, معرفی مناطق گردشگری , , , ,
درباره مدیریت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معرفی ما
مجموعه بوم گردی ملک آباد از شما عزیزان دعوت میکند که بامسافرت به استان چهار محال و بختیاری و شهرستان کوهرنگ از طبیعت بکر و روستاه های دیدنی و مناطق گردشگری و توریستی که سالیانه میزبان هزاران گردشگر از سرتا سر نقاط ایران و جهان می باشد لحظاتی خوش و خاطراتی به یادماندنی و با هزینه اقامت بسیار کم برای شما فراهم آورد .
سبدخرید